Część z nas rowerzystów nadal nie wie, że istnieją różne rozmiary ramy 🙂. Kupujemy nieświadomie i nierzadko później narzekamy, że rower jest niewygodny lub coś nam nie pasuje, pomimo, że nasz nabytek może mieć świetnie zaprojektowaną ramę i być wyposażony w najlepsze siodełko i chwyty.
Pierwszym kryterium wyboru powinien być rodzaj roweru, który zamierzamy kupić – np. miejski, trekkingowy, szosowy czy górski – a drugim najważniejszym właśnie wielkość ramy. Ze względu na prostotę doboru przyjęło się u nas dobierać wielkość ramy do wzrostu rowerzysty. Nie jest to zbyt precyzyjne, bo informacja, że rozmiar ramy jest na wzrost np. 170-178 cm nie gwarantuje, że rama będzie odpowiednia dla wszystkich osób ze wzrostem 171 lub 178 cm. Ta informacja znaczy, że rama będzie dobrze dobrana dla rowerzysty o wzroście 170 cm z dłuższymi kończynami jak i dla wyższej osoby o wzroście 178 cm, z krótszymi kończynami.
Najprostszym i jednocześnie najpewniejszym sposobem, jeśli już posiadasz rower i jest Ci na nim wygodnie, jest porównanie jego głównych wymiarów: wysokości siodełka od podłoża i odległości rury podsiodłowej od rury sterowej. Dodatkowo dla ram męskich, szczególnie podczas awaryjnych zatrzymań 🙂, istotnym wymiarem może okazać się również odległość górnej rury od podłoża na wysokości czoła siodełka.
Oczywiście rowery wyposażone są w szereg regulacji, aby dostosować pozycję na rowerze do wzrostu, proporcji i preferencji rowerzysty:
- praktycznie we wszystkich rowerach można wyregulować wysokość siodełka
- w większości wysokość kierownicy (najczęściej w niewielkich granicach)
- w części odległość siodełka od kierownicy oraz jego kąt
- w niektórych odległość i wysokość kierownicy od siodełka (regulowanym mostkiem)
Jeśli nie posiadasz roweru i nie znasz preferowanych wymiarów ramy, najbardziej precyzyjnym i obiektywnym wg. nas kryterium doboru jest tzw. wysokość przekroku. Zawiera ona “w jednym” wzrost rowerzysty i jego proporcje.
Mierzy się ją następująco:
- Stań plecami do ściany, bez butów i najlepiej w bieliźnie
- Wsuń między nogi książkę jak najwyżej, wypoziomuj ją
- Zmierz odległość od podłogi do góry książki i gotowe 🙂
Dla rowerów miejskich i trekkingowych poniższa tabela pomoże Ci dobrać wielkość ramy.
*Dla rowerów szosowych i górskich są nieco inne zasady doboru.